  • 240/950KYMDW45BW848C3
240/950KYMDW45BW848C3 Bearing | Spherical Roller Bearings/Brass Cage
240/950KYMDW45BW848C3 interchange timken 240/950KYMDW45BW848C3
240/950KYMDW45BW848C3 cross reference timken 240/950KYMDW45BW848C3
240/950KYMDW45BW848C3 Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 240/950KYMDW45BW848C3
d: 2.47
D: 3.77
B: 2.53
r(min): 150
r1(min): 140
Width: 6.000 mm0.240 in
Size: 6.000 mm0.240 in
Y2 - ISO Factor6 0.27
Y1 - ISO Factor5 METRIC
Y0 - ISO Factor4 1270.000 mm50.000 in
Reference Thermal Speed Rating (Oil)7 1039.000 mm40.900 in
Reference Thermal Speed Rating (Grease): 1360.000 mm53.543 in
Design UnitMETRIC
Bore Taper1/30
Bearing Weight1921.000 Kg4225.30 lb
Cage TypeYMD
Cage MaterialBrass
d - Bore950.000 mm37.4020 in
D - Outer Diameter1360.000 mm53.543 in
B' - Inner Ring Width412 mm16.221 in
B - Outer Ring Width412.000 mm16.2210 in
R - Inner Ring "To Clear" Radius16.000 mm0.240 in
r - Outer Ring "To Clear" Radius26.000 mm0.240 in
da - Inner Ring Backing Diameter1039.000 mm40.900 in
Da - Outer Ring Backing Diameter1270.000 mm50.000 in