  • 240/630YMDWEW919C8
240/630YMDWEW919C8 Bearing | Spherical Roller Bearings/Brass Cage
240/630YMDWEW919C8 interchange timken 240/630YMDWEW919C8
240/630YMDWEW919C8 cross reference timken 240/630YMDWEW919C8
240/630YMDWEW919C8 Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 240/630YMDWEW919C8
r1(min): 250
Width: 6.000 mm0.240 in
Size: 6.000 mm0.240 in
Y2 - ISO Factor6 0.28
Y1 - ISO Factor5 METRIC
Y0 - ISO Factor4 857.000 mm33.700 in
Reference Thermal Speed Rating (Oil)7 691.000 mm27.200 in
Reference Thermal Speed Rating (Grease): 920.000 mm36.2210 in
Design UnitMETRIC
Bearing Weight647.100 Kg1423.60 lb
Cage TypeYMD
UPC Code087796135901
Cage MaterialBrass
d - Bore630.000 mm24.8030 in
D - Outer Diameter920.000 mm36.2210 in
B' - Inner Ring Width290 mm11.417 in
B - Outer Ring Width290.000 mm11.4170 in
R - Inner Ring "To Clear" Radius16.000 mm0.240 in
r - Outer Ring "To Clear" Radius26.000 mm0.240 in
da - Inner Ring Backing Diameter691.000 mm27.200 in
Da - Outer Ring Backing Diameter857.000 mm33.700 in