- SDAF 23156K 10
SDAF 23156K 10 Bearing | Inch Tapered Bore Mounting Pillow Block SDAF231K and SDAF232K Series
| SDAF 23156K 10 interchange timken SDAF 23156K 10 | |
| SDAF 23156K 10 cross reference timken SDAF 23156K 10 | |
| SDAF 23156K 10 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SDAF 23156K 10 |
| d: | ER 705-1 |
| D: | A8967 |
| B: | SDAF3156K x 10 |
| r(min): | 20.8750 in |
| r1(min): | SDAF23156K10 |
| Width: | 8.75 in |
| Size: | 29.0000 in |
| Weight: | 30.5000 in |
| Bearing Number: | 29.7500 in |
| Housing Construction: | 10 in |
| UPC Code: | 3.7500 in |
| Shaft Size Type: | 13.1250 in |
| Bearing Number | 23156K |
| Diameter S-1 | 10 in |
| Adapter Assembly Number1 | SNP-3156 x 10 |
| Housing Only2 | SDAF3156K x 10 |
| A | 10.2500 in |
| B | 35.0000 in |
| C | 13.1250 in |
| D | 3.7500 in |
| E | 29.7500 in |
| E Max. | 30.5000 in |
| E Min. | 29.0000 in |
| F | 8.75 in |
| H | 20.8750 in |
| Bolt Hole Length | 2.375 in |
| Bolt Hole Width | 1.625 in |
| Stabilizing Ring 1 Req'd3 | A8967 |
| Triple Seal Req'd | ER 705-1 |
| Assembly Weight | 1300.000 lb |
| Full Timken Part Number | SDAF23156K10 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 6412 | 2.730 Kg | 2.100 mm | 35.000 mm | 150.000 mm | 8600 rpm | 6000 rpm |