- SDAF 23176K 14
SDAF 23176K 14 Bearing | Inch Tapered Bore Mounting Pillow Block SDAF231K and SDAF232K Series
| SDAF 23176K 14 interchange timken SDAF 23176K 14 | |
| SDAF 23176K 14 cross reference timken SDAF 23176K 14 | |
| SDAF 23176K 14 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SDAF 23176K 14 |
| d: | ER 876-1 |
| D: | A8978 |
| B: | SDAF3176K x 14 |
| r(min): | 28.8750 in |
| r1(min): | SDAF23176K14 |
| Width: | 11 in |
| Size: | 39.2500 in |
| Weight: | 40.7500 in |
| Bearing Number: | 40.0000 in |
| Housing Construction: | 14 in |
| UPC Code: | 5.2500 in |
| Shaft Size Type: | 17.1250 in |
| Bearing Number | 23176K |
| Diameter S-1 | 14 in |
| Adapter Assembly Number1 | SNP-3176 x 14 |
| Housing Only2 | SDAF3176K x 14 |
| A | 14.5000 in |
| B | 46.0000 in |
| C | 17.1250 in |
| D | 5.2500 in |
| E | 40.0000 in |
| E Max. | 40.7500 in |
| E Min. | 39.2500 in |
| F | 11 in |
| H | 28.8750 in |
| Bolt Hole Length | 2.75 in |
| Bolt Hole Width | 2 in |