Bearing housings
- Split plummer block housings - SNLN 30 series
- SNLN 3040 + 23040-2CS5K/VT143 + H 3040 APC 008 - SNLN 30 plummer block housings for bearings on an a
SNLN 3040 + 23040-2CS5K/VT143 + H 3040 Bearing | Split plummer block housings - SNLN 30 series
| SNLN 3040 + 23040-2CS5K/VT143 + H 3040 interchange SKF SNLN 3040 + 23040-2CS5K/VT143 + H 3040 | |
| SNLN 3040 + 23040-2CS5K/VT143 + H 3040 cross reference SKF SNLN 3040 + 23040-2CS5K/VT143 + H 3040 | |
| SNLN 3040 + 23040-2CS5K/VT143 + H 3040 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SNLN 3040 + 23040-2CS5K/VT143 + H 3040 |
| d: | 610 |
| D: | SNLN 3040 |
| B: | 368 |
| r(min): | SNLN 3040 + 23040-2CS5K/VT143 + H 3040 |
| r1(min): | 180 |
| Width: | 23040-2CS5K/VT143 |
| Size: | 240 |
SNLN 3024 + 23024 CC/W33 APC 009 - SNLN 30 plummer block housings for bearings with a cylindrical bo
L: 160
HOUSING: 380
H: SNLN 3024
DESIGNATION: 218
DDA: SNLN 3024 + 23024 CC/W33
BEARING: 120
SNLN 3044 + C 3044 APC 009 - SNLN 30 plummer block housings for bearings with a cylindrical bore
L: 260
HOUSING: 690
H: SNLN 3044
DESIGNATION: 403
DDA: SNLN 3044 + C 3044
BEARING: 220
SNLN 3036 + 23036-2CS5/VT143 APC 009 - SNLN 30 plummer block housings for bearings with a cylindrica
L: 225
HOUSING: 550
H: SNLN 3036
DESIGNATION: 342
DDA: SNLN 3036 + 23036-2CS5/VT143
BEARING: 180
SNLN 3028 + 24028-2CS5/VT143 APC 009 - SNLN 30 plummer block housings for bearings with a cylindrica
L: 175
HOUSING: 410
H: SNLN 3028
DESIGNATION: 270
DDA: SNLN 3028 + 24028-2CS5/VT143
BEARING: 140



SNLN 3040 + 23040-2CS5K/VT143 + H 3040 PDF download