  • 239/560YMBW509C08
239/560YMBW509C08 Bearing | Spherical Roller Bearings/Brass Cage
239/560YMBW509C08 interchange timken 239/560YMBW509C08
239/560YMBW509C08 cross reference timken 239/560YMBW509C08
239/560YMBW509C08 Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 239/560YMBW509C08
d: 4.12
D: 6.27
B: 4.21
r(min): 530
r1(min): 450
Width: 4.000 mm0.160 in
Size: 4.000 mm0.160 in
Y2 - ISO Factor6 0.16
Y1 - ISO Factor5 METRIC
Y0 - ISO Factor4 710.000 mm28.000 in
Reference Thermal Speed Rating (Oil)7 607.000 mm23.900 in
Reference Thermal Speed Rating (Grease): 750.000 mm29.5280 in
Design UnitMETRIC
Bearing Weight172.400 Kg379.30 lb
Cage TypeYMB
UPC Code087796178175
Cage MaterialBrass
d - Bore560.000 mm22.0470 in
D - Outer Diameter750.000 mm29.5280 in
B' - Inner Ring Width140 mm5.512 in
B - Outer Ring Width140 mm5.5120 in
R - Inner Ring "To Clear" Radius14.000 mm0.160 in
r - Outer Ring "To Clear" Radius24.000 mm0.160 in
da - Inner Ring Backing Diameter607.000 mm23.900 in
Da - Outer Ring Backing Diameter710.000 mm28.000 in