  • 231/630KYMBW37W906AC4
231/630KYMBW37W906AC4 Bearing | Spherical Roller Bearings/Brass Cage
231/630KYMBW37W906AC4 interchange timken 231/630KYMBW37W906AC4
231/630KYMBW37W906AC4 cross reference timken 231/630KYMBW37W906AC4
231/630KYMBW37W906AC4 Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 231/630KYMBW37W906AC4
d: 2.25
D: 3.42
B: 2.3
r(min): 260
r1(min): 240
Width: 6.000 mm0.240 in
Size: 6.000 mm0.240 in
Y2 - ISO Factor6 0.29
Y1 - ISO Factor5 METRIC
Y0 - ISO Factor4 940.000 mm37.000 in
Reference Thermal Speed Rating (Oil)7 715.000 mm28.200 in
Reference Thermal Speed Rating (Grease): 1030.000 mm40.5510 in
Design UnitMETRIC
Bore Taper1/12
Bearing Weight1056.300 Kg2323.90 lb
Cage TypeYMB
UPC Code087796229440
Cage MaterialBrass
d - Bore630.000 mm24.8030 in
D - Outer Diameter1030.000 mm40.5510 in
B' - Inner Ring Width315 mm12.402 in
B - Outer Ring Width315.000 mm12.4020 in
R - Inner Ring "To Clear" Radius16.000 mm0.240 in
r - Outer Ring "To Clear" Radius26.000 mm0.240 in
da - Inner Ring Backing Diameter715.000 mm28.200 in
Da - Outer Ring Backing Diameter940.000 mm37.000 in