  • 231/560KYMBW33W45A
231/560KYMBW33W45A Bearing | Spherical Roller Bearings/Brass Cage
231/560KYMBW33W45A interchange timken | TIMKEN 231/560KYMBW33W45A
231/560KYMBW33W45A cross reference timken | TIMKEN 231/560KYMBW33W45A
231/560KYMBW33W45A Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 231/560KYMBW33W45A
d: 2.28
D: 3.47
B: 2.33
r(min): 310
r1(min): 290
Width: 6.000 mm0.240 in
Size: 6.000 mm0.240 in
Y2 - ISO Factor6 0.29
Y1 - ISO Factor5 METRIC
Y0 - ISO Factor4 838.000 mm33.000 in
Reference Thermal Speed Rating (Oil)7 638.000 mm25.100 in
Reference Thermal Speed Rating (Grease): 920.000 mm36.2210 in
Design UnitMETRIC
Bore Taper1/12
Bearing Weight751.000 Kg1652.20 lb
Cage TypeYMB
Cage MaterialBrass
d - Bore560.000 mm22.0470 in
D - Outer Diameter920.000 mm36.2210 in
B' - Inner Ring Width280 mm11.024 in
B - Outer Ring Width280.000 mm11.0240 in
R - Inner Ring "To Clear" Radius16.000 mm0.240 in
r - Outer Ring "To Clear" Radius26.000 mm0.240 in
da - Inner Ring Backing Diameter638.000 mm25.100 in
Da - Outer Ring Backing Diameter838.000 mm33.000 in