- SAF 22528 4/13/16
SAF 22528 4/13/16 Bearing | Inch Tapered Bore Mounting Pillow Block SAF225 and SAF226 Series
| SAF 22528 4/13/16 interchange LOYAL SAF 22528 4/13/16 | |
| SAF 22528 4/13/16 cross reference LOYAL SAF 22528 4/13/16 | |
| SAF 22528 4/13/16 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SAF 22528 4/13/16 |
| d: | LOR 120 |
| D: | Triple Ring Seal |
| B: | SAF528 x 4-13/16 |
| r(min): | 11.7500 in |
| r1(min): | SAF225284-13/16 |
| Width: | 16.0000 in |
| Size: | 17.1250 in |
| Weight: | 16.5625 in |
| Bearing Number: | 4 13/16 in |
| Housing Construction: | 2.3750 in |
| UPC Code: | 5.875 in |
| Shaft Size Type: | 1.000 in |
| Bearing Number | 22228K |
| Diameter S-1 | 4 13/16 in |
| Adapter Assembly Number1 | SNW-28 x 4-13/16 |
| Housing Only2 | SAF528 x 4-13/16 |
| A | 6.00 in |
| B | 20.1250 in |
| C | 5.875 in |
| D | 2.3750 in |
| E | 16.5625 in |
| E Max. | 17.1250 in |
| E Min. | 16.0000 in |
| F | 3.375 in |
| Bolt Hole Length | 1.5625 in |
| Bolt Hole Width | 1.000 in |
| H | 11.7500 in |