- E/4BF/TRB/60MM/ECO
E/4BF/TRB/60MM/ECO Bearing | Type E Tapered Roller Bearing Housed Units-4-Bolt Bearing
| E/4BF/TRB/60MM/ECO interchange LOYAL E/4BF/TRB/60MM/ECO | |
| E/4BF/TRB/60MM/ECO cross reference LOYAL E/4BF/TRB/60MM/ECO | |
| E/4BF/TRB/60MM/ECO Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | E/4BF/TRB/60MM/ECO |
| d: | 2.63 |
| D: | 2.17 |
| B: | 0.7 |
| r(min): | 0.87 |
| r1(min): | 20 lb |
| Width: | 0883450507011 |
| Size: | 2.362 in60 mm |
| Weight: | Metric |
| Housing Construction: | 2420 rpm |
| UPC Code: | 1.51 |
| Shaft Size Type: | 9500 lb |
| Shaft Size | 2.362 in60 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Weight | 20 lb |
| UPC Code | 0883450507011 |
| Type E Open Cover Number | EUDR-60MM |
| Dimension B | 4 in |
| Dimension L | 6-7/8 in |
| Dimension A | 3-9/16 in |
| Dimension J | 5-3/8 in |
| Dimension A2 | 3/16 in |
| Bolt Diameter | 5/8 in |
| Dimension D 1 | 5-5/16 in |
| Dimension d1 | 4-1/16 in |
| Dimension Ac | 4.7375 in |
| Dimension d2 | 4.945 in |