  • QVVFB15V060S
QVVFB15V060S interchange timken QVVFB15V060S
QVVFB15V060S cross reference timken QVVFB15V060S
QVVFB15V060S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVFB15V060S
d: 4.08
D: 2.74
B: 25 lb11.3 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 60 mm
Size: Metric
Weight: 0.0030 in0.075 mm
Bearing Number: 0.0037 in0.094 mm
Housing Construction: 2900 rpm
UPC Code: 1600 rpm
Shaft Size Type: 1300 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22215
Shaft Size  60 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight25 lb11.3 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Square Flange
Dimension BC8.47 in215.1 mm
Dimension A10.04 in255 mm
Dimension C3.7 in94 mm
Dimension D6.690 in169.90 mm
Dimension E6.000 in152.4 mm
Dimension F7.56 in192.00 mm
Dimension H0.94 in23.9 mm
Dimension J (Bolt Size)0.625 in16 mm
Dimension G1 in25.4 mm
Dimension L3.21 in81.5 mm
Dimension N2.550 in64.80 mm
Dimension RVV0.88 in22.4 mm
Dimension SVV4.09 in103.9 mm
C - Dynamic Load (Basic)49900 lb222 kN
C0 - Static Load54100 lb240 kN
e - Geometry Factor0.25
Y1 - Geometry Factor2.74
Y2 - Geometry Factor4.08
Oil Lubrication - M/N Seal1600 rpm
Oil Lubrication - T Seal2900 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1300 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1600 rpm
Grease Lubrication - T Seal2400 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1300 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0030
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0037
Pre Install Clearance Min0.0030 in0.075 mm
Pre Install Clearance Max0.0037 in0.094 mm