  • 581D/572A
581D/572A Bearing | Tapered Roller Bearings/TDI (Tapered Double Inner) Imperial
581D/572A interchange LOYAL 581D/572A
581D/572A cross reference LOYAL 581D/572A
581D/572A Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 581D/572A
d: 2.49
D: 1.67
B: 3.0881 in78.438 mm
r(min): 575
r1(min): 0.130 in3.3 mm
Width: 0.060 in1.50 mm
Size: Spacer shows standard nominal .01 radii, actual bearing may vary
Series: 1.45
r - Cup Backface "To Clear" Radius2 0.4
Design Units: Imperial
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4.88 in124.00 mm
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.62 in91.90 mm
Series575
Cone Part Number581D
Cup Part Number572A
Design UnitsImperial
Bearing Weight10.8 lb4.9 Kg
Cage TypeStamped Steel
Aa - Cage-Cone Backface Clearance0 in0 mm
d - Bore3.1875 in80.963 mm
D - Cup Outer Diameter5.5111 in139.982 mm
B - Double Cone Width3.1549 in80.134 mm
C - Cup Width1.1250 in28.575 mm
T - Bearing Width across Cups3.0881 in78.438 mm
R - Cone Frontface "To Clear" Radius10.060 in1.50 mm
r - Cup Backface "To Clear" Radius20.130 in3.3 mm
Ab - Cage-Cone Frontface Clearance0.1 in2.5 mm