- NNU49/670MAW33
NNU49/670MAW33 Bearing | Cylindrical Roller Radial Bearings/Two-Row
| NNU49/670MAW33 interchange timken NNU49/670MAW33 | |
| NNU49/670MAW33 cross reference timken NNU49/670MAW33 | |
| NNU49/670MAW33 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NNU49/670MAW33 |
| d: | 230.000 mm9.0551 in |
| D: | 944.000 lb |
| B: | 240 rpm |
| r(min): | 230 rpm |
| r1(min): | 13460 kN3020000 lbf |
| Width: | 900.000 mm35.4331 in |
| Size: | 16 |
| Weight: | 9.5 mm0.37 in |
| Chamfer rsmin: | 19.3 mm0.76 in |
| Static Load Rating Co: | 0.4000 |
| Dynamic Load Rating C11: | 5430 kN1220000 lbf |
| Width B: | 738.000 mm29.0551 in |
| Bore d | 670.000 mm26.3780 in |
| O.D. D | 900.000 mm35.4331 in |
| Width B | 230.000 mm9.0551 in |
| DUR/DOR F/E | 738.000 mm29.0551 in |
| Static Load Rating Co | 13460 kN3020000 lbf |
| Geometry Factor Cg2 | 0.4000 |
| Thermal Speed Ratings - Oil | 240 rpm |
| Thermal Speed Ratings - Grease | 230 rpm |
| Weight | 944.000 lb |
| Chamfer rsmin | 6.00 mm0.24 in |
| Chamfer r1smin3 | 6.0 mm0.240 in |
| Backing Shaft Diameter ds | 726.9 mm28.62 in |
| Backing Housing Diameter Ds | 838.0 mm32.99 in |
| Lubrication Groove g | 19.3 mm0.76 in |
| Lubrication Hole Diameter h | 9.5 mm0.37 in |
| Number of Lubrication Holes | 16 |
| Dimension S4 | 8.40 mm0.330 in |