- NNU4972MAW33
NNU4972MAW33 Bearing | Cylindrical Roller Radial Bearings/Two-Row
| NNU4972MAW33 interchange timken NNU4972MAW33 | |
| NNU4972MAW33 cross reference timken NNU4972MAW33 | |
| NNU4972MAW33 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NNU4972MAW33 |
| d: | 118.000 mm4.6457 in |
| D: | 129.000 lb |
| B: | 710 rpm |
| r(min): | 630 rpm |
| r1(min): | 2800 kN630000 lbf |
| Width: | 480.000 mm18.8976 in |
| Size: | 8 |
| Weight: | 9.5 mm0.37 in |
| Chamfer rsmin: | 19.3 mm0.76 in |
| Static Load Rating Co: | 0.2290 |
| Dynamic Load Rating C11: | 1270 kN285000 lbf |
| Width B: | 399.000 mm15.7087 in |
| Bore d | 360.000 mm14.1732 in |
| O.D. D | 480.000 mm18.8976 in |
| Width B | 118.000 mm4.6457 in |
| DUR/DOR F/E | 399.000 mm15.7087 in |
| Static Load Rating Co | 2800 kN630000 lbf |
| Geometry Factor Cg2 | 0.2290 |
| Thermal Speed Ratings - Oil | 710 rpm |
| Thermal Speed Ratings - Grease | 630 rpm |
| Weight | 129.000 lb |
| Chamfer rsmin | 3.00 mm0.12 in |
| Chamfer r1smin3 | 3.0 mm0.120 in |
| Backing Shaft Diameter ds | 392.0 mm15.43 in |
| Backing Housing Diameter Ds | 449.0 mm17.68 in |
| Lubrication Groove g | 19.3 mm0.76 in |
| Lubrication Hole Diameter h | 9.5 mm0.37 in |
| Number of Lubrication Holes | 8 |
| Dimension S4 | 5.60 mm0.330 in |