Cylindrical Roller Bearings
- Cylindrical Roller Radial Bearings/Single Row ISO
- NF5158M
NF5158M Bearing | Cylindrical Roller Radial Bearings/Single Row ISO
| NF5158M interchange timken NF5158M | |
| NF5158M cross reference timken NF5158M | |
| NF5158M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NF5158M |
| d: | NF |
| D: | N |
| B: | 790 |
| r(min): | 690 |
| r1(min): | METRIC |
| Width: | 440 mm17.3228 in |
| Size: | 287.600 mm11.3228 in |
| Weight: | 0.1735 |
| Chamfer rsmin: | 1740000 N391000 lbf |
| Static Load Rating Co: | 72.000 mm2.8346 in |
| Dynamic Load Rating C11: | 1030000 N232000 lbf |
| Width B: | 72.000 mm2.8346 in |
Weight: 120.00 mm4.7244 in
Chamfer rsmin: NU
Static Load Rating Co: N
Dynamic Load Rating C11: 2700
Width B: 2300
O.D. D: METRIC
Weight: 130.00 mm5.1181 in
Chamfer rsmin: NU
Static Load Rating Co: N
Dynamic Load Rating C11: 2800
Width B: 2400
O.D. D: METRIC
Weight: 260 mm10.2362 in
Chamfer rsmin: NU
Static Load Rating Co: N
Dynamic Load Rating C11: 860
Width B: 770
O.D. D: METRIC
Weight: 85.00 mm3.3465 in
Chamfer rsmin: NU
Static Load Rating Co: N
Dynamic Load Rating C11: 3300
Width B: 2800
O.D. D: METRIC



NF5158M PDF download