  • E/TU/TRB/50MM/ECO
E/TU/TRB/50MM/ECO Bearing | Type E Tapered Roller Bearing Housed Units-Take Up: Wide Slot Bearing
E/TU/TRB/50MM/ECO interchange LOYAL E/TU/TRB/50MM/ECO
E/TU/TRB/50MM/ECO cross reference LOYAL E/TU/TRB/50MM/ECO
E/TU/TRB/50MM/ECO Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: E/TU/TRB/50MM/ECO
d: 3.18
D: 2.64
B: 0.7
r(min): 0.87
r1(min): 12 lb
Width: 0883450508650
Size: 1.969 in50 mm
Weight: Metric
Housing Construction: 3050 rpm
UPC Code: 1.83
Shaft Size Type: 8400 lb
Shaft Size 1.969 in50 mm
Shaft Size TypeMetric
Weight12 lb
UPC Code0883450508650
Type E Open Cover NumberEUDR-50MM
Dimension B 3-1/2 in
Dimension L 6-5/16 in
Dimension A1 11/16 in
Dimension L3 3-3/4 in
Dimension N 1-1/8 in
Dimension N1 3/4 in
Dimension H2 3-5/16 in
Dimension N2 1-15/16 in
Dimension d1 3-7/16 in
Dimension H1 4 in
Dimension H 4-3/4 in
Dimension A2 2-7/16 in
Dimension Ac 3.5195 in
Dimension d2 4.196 in