- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32314M/Y32314M
X32314M/Y32314M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32314M/Y32314M interchange Timken X32314M/Y32314M | |
| X32314M/Y32314M cross reference Timken X32314M/Y32314M | |
| X32314M/Y32314M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32314M/Y32314M |
| d: | 54 mm2.126 in |
| D: | 32314 |
| B: | 2.5 mm0.1 in |
| r(min): | 3 mm0.12 in |
| r1(min): | 141.9 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 133 mm5.24 in |
| Series: | 94 mm3.7 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 140 mm5.51 in |
| Design Units: | 86 mm3.39 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 150 mm5.9055 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 70 mm2.7559 in |
Series: 305 mm12.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 97 mm3.8189 in
Design Units: 32238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1114.6
Series: 251 mm9.88 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 98.75 mm3.8878 in
Design Units: 32326
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 557.1
Series: 336.04 mm13.23 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: M249700
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3.05 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4.060 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 1485.4
Series: 173 mm6.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 46.5 mm1.8307 in
Design Units: 30318
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 176.8


X32314M/Y32314M PDF download