- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32972M/Y32972M
X32972M/Y32972M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32972M/Y32972M interchange LOYAL X32972M/Y32972M | |
| X32972M/Y32972M cross reference LOYAL X32972M/Y32972M | |
| X32972M/Y32972M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32972M/Y32972M |
| d: | 76 mm2.9921 in |
| D: | 32972M |
| B: | 3.05 mm0.12 in |
| r(min): | 4.060 mm0.16 in |
| r1(min): | 2984.5 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 451.10 mm17.76 in |
| Series: | 385.06 mm15.16 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 466.10 mm18.39 in |
| Design Units: | 377.95 mm14.88 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 480 mm18.8976 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 360.000 mm14.1732 in |
Series: 285 mm11.22 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 57 mm2.2441 in
Design Units: 30234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 615.2
Series: 146 mm5.75 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 42.5 mm1.6732 in
Design Units: 31316
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 105
Series: 288 mm11.34 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32236
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 988.6
Series: 336.04 mm13.23 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: M249700
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3.05 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4.060 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 1485.4


X32972M/Y32972M PDF download