- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JLL455649/JLL455610
JLL455649/JLL455610 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JLL455649/JLL455610 interchange LOYAL JLL455649/JLL455610 | |
| JLL455649/JLL455610 cross reference LOYAL JLL455649/JLL455610 | |
| JLL455649/JLL455610 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JLL455649/JLL455610 |
| d: | 23.000 mm0.9055 in |
| D: | LL455600 |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 2.290 mm0.09 in |
| r1(min): | 1025.3 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 335.03 mm13.19 in |
| Series: | 310.90 mm12.24 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 337.10 mm13.34 in |
| Design Units: | 308.10 mm12.13 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 345.000 mm13.5827 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 300 mm11.811 in |
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 393 mm15.47 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: 32960
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 2228.2
Series: 133 mm5.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54 mm2.126 in
Design Units: 32314
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 141.9


JLL455649/JLL455610 PDF download