- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32048XRSA/Y32048XR
X32048XRSA/Y32048XR Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32048XRSA/Y32048XR interchange LOYAL X32048XRSA/Y32048XR | |
| X32048XRSA/Y32048XR cross reference LOYAL X32048XRSA/Y32048XR | |
| X32048XRSA/Y32048XR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32048XRSA/Y32048XR |
| d: | 76 mm2.9921 in |
| D: | M249700 |
| B: | 3.05 mm0.12 in |
| r(min): | 4.060 mm0.16 in |
| r1(min): | 1485.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 336.04 mm13.23 in |
| Series: | 264.92 mm10.43 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 343.41 mm13.52 in |
| Design Units: | 260.1 mm10.24 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 360 mm14.1732 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 240 mm9.4488 in |
Series: 310 mm12.2 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 60 mm2.3622 in
Design Units: 30238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 940.6
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4
Series: 251 mm9.88 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 98.75 mm3.8878 in
Design Units: 32326
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 557.1


X32048XRSA/Y32048XR PDF download