- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32036XM/Y32036XM
X32036XM/Y32036XM Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32036XM/Y32036XM interchange Timken X32036XM/Y32036XM | |
| X32036XM/Y32036XM cross reference Timken X32036XM/Y32036XM | |
| X32036XM/Y32036XM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32036XM/Y32036XM |
| d: | 64.000 mm2.5197 in |
| D: | 32036XM |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 760.6 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 256.03 mm10.08 in |
| Series: | 202.95 mm7.99 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 271.00 mm10.67 in |
| Design Units: | 197.10 mm7.76 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 280 mm11.0236 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 180 mm7.0866 in |
Series: 423 mm16.65 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32060X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2353.5
Series: 180.1 mm7.09 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.5 mm2.815 in
Design Units: 32319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 261.5
Series: 300 mm11.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51 mm2.0079 in
Design Units: 32948
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1020.3
Series: 288 mm11.34 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32236
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 988.6


X32036XM/Y32036XM PDF download