- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32034XM/Y32034XM
X32034XM/Y32034XM Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32034XM/Y32034XM interchange Timken X32034XM/Y32034XM | |
| X32034XM/Y32034XM cross reference Timken X32034XM/Y32034XM | |
| X32034XM/Y32034XM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32034XM/Y32034XM |
| d: | 57 mm2.2441 in |
| D: | 32034XM |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 628.5 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 238.00 mm9.37 in |
| Series: | 192.02 mm7.56 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 252.22 mm9.93 in |
| Design Units: | 186.94 mm7.36 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 260 mm10.2362 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 170 mm6.6929 in |
Series: 300 mm11.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51 mm2.0079 in
Design Units: 32948
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1020.3
Series: 160 mm6.3 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63 mm2.4803 in
Design Units: 33220
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 256.3
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8
Series: 173 mm6.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 46.5 mm1.8307 in
Design Units: 30318
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 176.8


X32034XM/Y32034XM PDF download