- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JM736149A/JM736110
JM736149A/JM736110 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JM736149A/JM736110 interchange Timken JM736149A/JM736110 | |
| JM736149A/JM736110 cross reference Timken JM736149A/JM736110 | |
| JM736149A/JM736110 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JM736149A/JM736110 |
| d: | 47.000 mm1.8504 in |
| D: | M736100 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 9.400 mm0.370 in |
| r1(min): | 589 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 231.90 mm9.13 in |
| Series: | 209.04 mm8.23 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 243.08 mm9.57 in |
| Design Units: | 189.99 mm7.48 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 250 mm9.8425 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 180 mm7.0866 in |
Series: 394 mm15.51 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 127 mm5.0000 in
Design Units: 32248
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2021.3
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4
Series: 288 mm11.34 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32236
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 988.6


JM736149A/JM736110 PDF download