- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- KJP17049/SA/KJP17010
KJP17049/SA/KJP17010 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| KJP17049/SA/KJP17010 interchange LOYAL KJP17049/SA/KJP17010 | |
| KJP17049/SA/KJP17010 cross reference LOYAL KJP17049/SA/KJP17010 | |
| KJP17049/SA/KJP17010 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KJP17049/SA/KJP17010 |
| d: | 32.000 mm1.2598 in |
| D: | JP17000 |
| B: | 3.05 mm0.12 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 361.9 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 216.92 mm8.54 in |
| Series: | 183.90 mm7.24 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 224.00 mm8.82 in |
| Design Units: | 179.07 mm7.05 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 230.000 mm9.0551 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 170 mm6.6929 in |
Series: 364 mm14.33 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 72 mm2.8346 in
Design Units: 30244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1012.1
Series: 207 mm8.15 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 59 mm2.3228 in
Design Units: 33030
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 541.5
Series: 362 mm14.25 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 114 mm4.4882 in
Design Units: 32244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1607.6
Series: 183.9 mm7.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56.5 mm2.2244 in
Design Units: 31320X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 196.1


KJP17049/SA/KJP17010 PDF download