- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JP16049/JP16010
JP16049/JP16010 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JP16049/JP16010 interchange Timken JP16049/JP16010 | |
| JP16049/JP16010 cross reference Timken JP16049/JP16010 | |
| JP16049/JP16010 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JP16049/JP16010 |
| d: | 32.000 mm1.2598 in |
| D: | JP16000 |
| B: | 3.05 mm0.12 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 294 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 205.99 mm8.11 in |
| Series: | 173.99 mm6.85 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 213.10 mm8.39 in |
| Design Units: | 168.91 mm6.65 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 220.000 mm8.6614 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 160 mm6.2992 in |
Series: 115 mm4.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 36 mm1.4173 in
Design Units: 33016
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
D - Cup Outer Diameter: 139.4
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 68 mm2.6772 in
Design Units: 31324X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 303.2
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 300 mm11.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51 mm2.0079 in
Design Units: 32948
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1020.3


JP16049/JP16010 PDF download