- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JHM133449/JHM133417
JHM133449/JHM133417 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JHM133449/JHM133417 interchange Timken JHM133449/JHM133417 | |
| JHM133449/JHM133417 cross reference Timken JHM133449/JHM133417 | |
| JHM133449/JHM133417 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JHM133449/JHM133417 |
| d: | 63.5 mm2.5 in |
| D: | HM133400 |
| B: | 3.3 mm0.130 in |
| r(min): | 1.520 mm0.06 in |
| r1(min): | 668.6 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 230.89 mm9.09 in |
| Series: | 172.97 mm6.81 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 233.93 mm9.21 in |
| Design Units: | 172.97 mm6.81 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 255.000 mm10.0394 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 160 mm6.2992 in |
Series: 432 mm17.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 137 mm5.3937 in
Design Units: 32252
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.24 in
D - Cup Outer Diameter: 2419.2
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 257 mm10.12 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 77 mm3.0315 in
Design Units: 31328X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 424.5
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.75 mm2.8248 in
Design Units: 32228
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 492.8


JHM133449/JHM133417 PDF download