- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32930M/Y32930M
X32930M/Y32930M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32930M/Y32930M interchange Timken X32930M/Y32930M | |
| X32930M/Y32930M cross reference Timken X32930M/Y32930M | |
| X32930M/Y32930M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32930M/Y32930M |
| d: | 38.000 mm1.4961 in |
| D: | 32930M |
| B: | 2.03 mm0.08 in |
| r(min): | 2.540 mm0.1 in |
| r1(min): | 428.9 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 197.10 mm7.76 in |
| Series: | 163.07 mm6.42 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 204.00 mm8.03 in |
| Design Units: | 160.02 mm6.3 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 210.000 mm8.2677 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 150 mm5.9055 in |
Series: 207 mm8.15 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 59 mm2.3228 in
Design Units: 33030
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 541.5
Series: 393 mm15.47 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: 32960
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 2228.2
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.75 mm2.8248 in
Design Units: 32228
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 492.8
Series: 423 mm16.65 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32060X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2353.5


X32930M/Y32930M PDF download