- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30330M/Y30330M
X30330M/Y30330M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30330M/Y30330M interchange LOYAL X30330M/Y30330M | |
| X30330M/Y30330M cross reference LOYAL X30330M/Y30330M | |
| X30330M/Y30330M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30330M/Y30330M |
| d: | 72 mm2.8346 in |
| D: | 30330M |
| B: | 4.06 mm0.16 in |
| r(min): | 5.080 mm0.2 in |
| r1(min): | 603.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 288.04 mm11.34 in |
| Series: | 182.88 mm7.2 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 293.10 mm11.54 in |
| Design Units: | 177.04 mm6.97 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 320 mm12.5984 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 150 mm5.9055 in |
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1
Series: 305 mm12.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 97 mm3.8189 in
Design Units: 32238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1114.6
Series: 197 mm7.76 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51.5 mm2.0276 in
Design Units: 30320
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 282.4
Series: 182 mm7.17 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 49.5 mm1.9488 in
Design Units: 30319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 203.6


X30330M/Y30330M PDF download