- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30222M/Y30222M
X30222M/Y30222M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30222M/Y30222M interchange Timken X30222M/Y30222M | |
| X30222M/Y30222M cross reference Timken X30222M/Y30222M | |
| X30222M/Y30222M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30222M/Y30222M |
| d: | 41.000 mm1.6142 in |
| D: | 30222M |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 219.5 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 181.10 mm7.13 in |
| Series: | 130.05 mm5.12 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 187.96 mm7.40 in |
| Design Units: | 125.98 mm4.96 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 200 mm7.874 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 110 mm4.3307 in |
Series: 394 mm15.51 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 127 mm5.0000 in
Design Units: 32248
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2021.3
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4
Series: 279 mm10.98 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 858.1
Series: 288 mm11.34 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32236
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 988.6


X30222M/Y30222M PDF download