- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32221M/Y32221M
X32221M/Y32221M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32221M/Y32221M interchange Timken X32221M/Y32221M | |
| X32221M/Y32221M cross reference Timken X32221M/Y32221M | |
| X32221M/Y32221M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32221M/Y32221M |
| d: | 53.000 mm2.0866 in |
| D: | 32221M |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 219.9 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 170.94 mm6.73 in |
| Series: | 122.94 mm4.84 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 181.10 mm7.13 in |
| Design Units: | 118.11 mm4.65 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 190 mm7.4803 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 105.000 mm4.1339 in |
Series: 388.1 mm15.28 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32056X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1981.1
Series: 423 mm16.65 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32060X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2353.5
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1
Series: 160 mm6.3 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63 mm2.4803 in
Design Units: 33220
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 256.3


X32221M/Y32221M PDF download