- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32220M/Y32220M
X32220M/Y32220M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32220M/Y32220M interchange Timken X32220M/Y32220M | |
| X32220M/Y32220M cross reference Timken X32220M/Y32220M | |
| X32220M/Y32220M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32220M/Y32220M |
| d: | 49.000 mm1.9291 in |
| D: | 32220M |
| B: | 2.49 mm0.1 in |
| r(min): | 3 mm0.12 in |
| r1(min): | #N/A |
| Width: | METRIC |
| Size: | 167.89 mm6.61 in |
| Series: | 112.01 mm4.41 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 171.96 mm6.77 in |
| Design Units: | 114.05 mm4.49 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 180 mm7.0866 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 100 mm3.937 in |
Series: 432 mm17.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 137 mm5.3937 in
Design Units: 32252
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.24 in
D - Cup Outer Diameter: 2419.2
Series: 160 mm6.3 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63 mm2.4803 in
Design Units: 33220
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 256.3
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285


X32220M/Y32220M PDF download