- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X33020M/Y33020M
X33020M/Y33020M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X33020M/Y33020M interchange LOYAL X33020M/Y33020M | |
| X33020M/Y33020M cross reference LOYAL X33020M/Y33020M | |
| X33020M/Y33020M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X33020M/Y33020M |
| d: | 39.000 mm1.5354 in |
| D: | 33020M |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 206.3 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 138.94 mm5.47 in |
| Series: | 111 mm4.37 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 145.03 mm5.71 in |
| Design Units: | 106.93 mm4.21 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 150 mm5.9055 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 100 mm3.937 in |
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4
Series: 394 mm15.51 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 127 mm5.0000 in
Design Units: 32248
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2021.3
Series: 388.1 mm15.28 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32056X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1981.1
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285


X33020M/Y33020M PDF download