- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- XA30220M/Y30220M
XA30220M/Y30220M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| XA30220M/Y30220M interchange LOYAL XA30220M/Y30220M | |
| XA30220M/Y30220M cross reference LOYAL XA30220M/Y30220M | |
| XA30220M/Y30220M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | XA30220M/Y30220M |
| d: | 37.000 mm1.4567 in |
| D: | 30220M |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 167.4 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 163.07 mm6.42 in |
| Series: | 119.13 mm4.69 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 169.93 mm6.69 in |
| Design Units: | 115.06 mm4.53 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 180 mm7.0866 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 100 mm3.937 in |
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3
Series: 362 mm14.25 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 114 mm4.4882 in
Design Units: 32244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1607.6
Series: 183.9 mm7.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56.5 mm2.2244 in
Design Units: 31320X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 196.1
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5


XA30220M/Y30220M PDF download