- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JHM720249P/JHM720210
JHM720249P/JHM720210 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JHM720249P/JHM720210 interchange LOYAL JHM720249P/JHM720210 | |
| JHM720249P/JHM720210 cross reference LOYAL JHM720249P/JHM720210 | |
| JHM720249P/JHM720210 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JHM720249P/JHM720210 |
| d: | 41.000 mm1.6142 in |
| D: | HM720200 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 187.7 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 143.00 mm5.63 in |
| Series: | 119.13 mm4.69 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 154.43 mm6.08 in |
| Design Units: | 108.97 mm4.29 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 160.000 mm6.2992 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 100 mm3.937 in |
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 183.9 mm7.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56.5 mm2.2244 in
Design Units: 31320X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 196.1
Series: 182 mm7.17 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 49.5 mm1.9488 in
Design Units: 30319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 203.6
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4


JHM720249P/JHM720210 PDF download