- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JLM820048/JLM820012
JLM820048/JLM820012 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JLM820048/JLM820012 interchange NSK | Timken JLM820048/JLM820012 | |
| JLM820048/JLM820012 cross reference NSK | Timken JLM820048/JLM820012 | |
| JLM820048/JLM820012 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JLM820048/JLM820012 |
| d: | 32.000 mm1.2598 in |
| D: | LM820000 |
| B: | 2.29 mm0.090 in |
| r(min): | 2.290 mm0.09 in |
| r1(min): | 133 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 134.87 mm5.31 in |
| Series: | 111 mm4.37 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 145.03 mm5.71 in |
| Design Units: | 106.93 mm4.21 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 150 mm5.9055 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 100 mm3.937 in |
Series: 180.1 mm7.09 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.5 mm2.815 in
Design Units: 32319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 261.5
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 68 mm2.6772 in
Design Units: 31324X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 303.2
Series: 242.1 mm9.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 45 mm1.7717 in
Design Units: 32938
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 695.8
Series: 336.04 mm13.23 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 76 mm2.9921 in
Design Units: M249700
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3.05 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4.060 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 1485.4


JLM820048/JLM820012 PDF download