- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JHM720249/JHM720210
JHM720249/JHM720210 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JHM720249/JHM720210 interchange NSK | FBJ | Timken | KOYO | Fersa JHM720249/JHM720210 | |
| JHM720249/JHM720210 cross reference NSK | FBJ | Timken | KOYO | Fersa JHM720249/JHM720210 | |
| JHM720249/JHM720210 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JHM720249/JHM720210 |
| d: | 41.000 mm1.6142 in |
| D: | HM720200 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 188 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 143.00 mm5.63 in |
| Series: | 117.09 mm4.61 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 154.43 mm6.08 in |
| Design Units: | 109.22 mm4.3 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 160.000 mm6.2992 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 100 mm3.937 in |
Series: 310 mm12.2 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 60 mm2.3622 in
Design Units: 30238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 940.6
Series: 180.1 mm7.09 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.5 mm2.815 in
Design Units: 32319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 261.5
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 305 mm12.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 97 mm3.8189 in
Design Units: 32238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1114.6


JHM720249/JHM720210 PDF download