- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X33019/Y33019
X33019/Y33019 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X33019/Y33019 interchange Timken X33019/Y33019 | |
| X33019/Y33019 cross reference Timken X33019/Y33019 | |
| X33019/Y33019 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X33019/Y33019 |
| d: | 39.000 mm1.5354 in |
| D: | 33019 |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 192.5 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 133.10 mm5.24 in |
| Series: | 105.92 mm4.17 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 139.95 mm5.51 in |
| Design Units: | 102.11 mm4.02 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 145.000 mm5.7087 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 95 mm3.7402 in |
Series: 279 mm10.98 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 858.1
Series: 326 mm12.83 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 104 mm4.0945 in
Design Units: 32240
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
D - Cup Outer Diameter: 1227.1
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 300 mm11.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51 mm2.0079 in
Design Units: 32948
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1020.3


X33019/Y33019 PDF download