- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30219CM/Y30219CM
X30219CM/Y30219CM Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30219CM/Y30219CM interchange LOYAL X30219CM/Y30219CM | |
| X30219CM/Y30219CM cross reference LOYAL X30219CM/Y30219CM | |
| X30219CM/Y30219CM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30219CM/Y30219CM |
| d: | 34.500 mm1.3583 in |
| D: | Obsolete |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 143.1 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 153.92 mm6.06 in |
| Series: | 113.03 mm4.45 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 161.54 mm6.36 in |
| Design Units: | 107.95 mm4.25 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 170 mm6.6929 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 95 mm3.7402 in |
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 146 mm5.75 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 42.5 mm1.6732 in
Design Units: 31316
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 105
Series: 251 mm9.88 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 98.75 mm3.8878 in
Design Units: 32326
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 557.1
Series: 288 mm11.34 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32236
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 988.6


X30219CM/Y30219CM PDF download