- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JM719149/JM719113
JM719149/JM719113 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JM719149/JM719113 interchange NSK | Fersa | KOYO | FBJ | Timken JM719149/JM719113 | |
| JM719149/JM719113 cross reference NSK | Fersa | KOYO | FBJ | Timken JM719149/JM719113 | |
| JM719149/JM719113 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JM719149/JM719113 |
| d: | 35.000 mm1.3780 in |
| D: | M719100 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 150 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 134.87 mm5.31 in |
| Series: | 108.97 mm4.29 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 143.26 mm5.64 in |
| Design Units: | 103.89 mm4.09 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 150 mm5.9055 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 95 mm3.7402 in |
Series: 367 mm14.45 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 441.96 mm17.40 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32064XM
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4.06 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5.080 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2667.3
Series: 133 mm5.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54 mm2.126 in
Design Units: 32314
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 141.9
Series: 279 mm10.98 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 91 mm3.5827 in
Design Units: 32234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 858.1


JM719149/JM719113 PDF download