- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- J90354/J90748
J90354/J90748 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| J90354/J90748 interchange FBJ | Timken | Neutral J90354/J90748 | |
| J90354/J90748 cross reference FBJ | Timken | Neutral J90354/J90748 | |
| J90354/J90748 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | J90354/J90748 |
| d: | 50.800 mm2.0000 in |
| D: | 90000 |
| B: | 3.3 mm0.130 in |
| r(min): | 3.560 mm0.14 in |
| r1(min): | 150 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 162.05 mm6.38 in |
| Series: | 119.89 mm4.72 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 180.09 mm7.09 in |
| Design Units: | 111.76 mm4.4 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 190 mm7.4803 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 90 mm3.5433 in |
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 441.96 mm17.40 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 100 mm3.937 in
Design Units: 32064XM
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4.06 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5.080 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 2667.3
Series: 364 mm14.33 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 72 mm2.8346 in
Design Units: 30244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1012.1
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285


J90354/J90748 PDF download