- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X30218M/Y30218M
X30218M/Y30218M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X30218M/Y30218M interchange Timken X30218M/Y30218M | |
| X30218M/Y30218M cross reference Timken X30218M/Y30218M | |
| X30218M/Y30218M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X30218M/Y30218M |
| d: | 32.500 mm1.2795 in |
| D: | 30218M |
| B: | 2.03 mm0.08 in |
| r(min): | 2.540 mm0.1 in |
| r1(min): | 125.9 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 146.05 mm5.75 in |
| Series: | 105.92 mm4.17 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 151.90 mm6.00 in |
| Design Units: | 102.11 mm4.02 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 160.000 mm6.2992 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 90 mm3.5433 in |
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5
Series: 146 mm5.75 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 42.5 mm1.6732 in
Design Units: 31316
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 105
Series: 182 mm7.17 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 49.5 mm1.9488 in
Design Units: 30319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 203.6
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54.5 mm2.1457 in
Design Units: 30322
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 393.4


X30218M/Y30218M PDF download