- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JP9049/JP9010
JP9049/JP9010 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JP9049/JP9010 interchange Timken JP9049/JP9010 | |
| JP9049/JP9010 cross reference Timken JP9049/JP9010 | |
| JP9049/JP9010 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JP9049/JP9010 |
| d: | 24.000 mm0.9449 in |
| D: | JP9000 |
| B: | 2.03 mm0.08 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 83.8 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 124.97 mm4.92 in |
| Series: | 100.08 mm3.94 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 131.06 mm5.16 in |
| Design Units: | 97.03 mm3.82 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 135.000 mm5.3150 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 90 mm3.5433 in |
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.75 mm2.8248 in
Design Units: 32228
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 492.8
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54.5 mm2.1457 in
Design Units: 30322
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 393.4


JP9049/JP9010 PDF download