- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JHM318448/JHM318410
JHM318448/JHM318410 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JHM318448/JHM318410 interchange NSK | FBJ | KOYO | Timken | Fersa JHM318448/JHM318410 | |
| JHM318448/JHM318410 cross reference NSK | FBJ | KOYO | Timken | Fersa JHM318448/JHM318410 | |
| JHM318448/JHM318410 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JHM318448/JHM318410 |
| d: | 44.000 mm1.7323 in |
| D: | HM318400 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 179 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 139.95 mm5.51 in |
| Series: | 105.92 mm4.17 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 149.10 mm5.87 in |
| Design Units: | 100.08 mm3.94 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 155.000 mm6.1024 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 90 mm3.5433 in |
Series: 180.1 mm7.09 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.5 mm2.815 in
Design Units: 32319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 261.5
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 362 mm14.25 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 114 mm4.4882 in
Design Units: 32244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1607.6


JHM318448/JHM318410 PDF download