- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JHM318448A/JHM318410
JHM318448A/JHM318410 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JHM318448A/JHM318410 interchange LOYAL JHM318448A/JHM318410 | |
| JHM318448A/JHM318410 cross reference LOYAL JHM318448A/JHM318410 | |
| JHM318448A/JHM318410 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JHM318448A/JHM318410 |
| d: | 44.000 mm1.7323 in |
| D: | HM318400 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 6.100 mm0.24 in |
| r1(min): | 178.9 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 139.95 mm5.51 in |
| Series: | 115.06 mm4.53 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 149.10 mm5.87 in |
| Design Units: | 101.09 mm3.98 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 155.000 mm6.1024 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 90 mm3.5433 in |
Series: 300 mm11.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51 mm2.0079 in
Design Units: 32948
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1020.3
Series: 257 mm10.12 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 77 mm3.0315 in
Design Units: 31328X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 424.5
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.75 mm2.8248 in
Design Units: 32228
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 492.8
Series: 133 mm5.24 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 54 mm2.126 in
Design Units: 32314
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 141.9


JHM318448A/JHM318410 PDF download