- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X33117/Y33117/SA
X33117/Y33117/SA Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X33117/Y33117/SA interchange LOYAL X33117/Y33117/SA | |
| X33117/Y33117/SA cross reference LOYAL X33117/Y33117/SA | |
| X33117/Y33117/SA Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X33117/Y33117/SA |
| d: | 41.000 mm1.6142 in |
| D: | 33117 |
| B: | 2.03 mm0.08 in |
| r(min): | 2.540 mm0.1 in |
| r1(min): | 160.9 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 125.98 mm4.96 in |
| Series: | 102.11 mm4.02 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 134.90 mm5.35 in |
| Design Units: | 96.01 mm3.78 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 140.000 mm5.5118 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 85 mm3.3465 in |
Series: 364 mm14.33 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 72 mm2.8346 in
Design Units: 30244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1012.1
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 362 mm14.25 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 114 mm4.4882 in
Design Units: 32244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1607.6
Series: 197 mm7.76 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51.5 mm2.0276 in
Design Units: 30320
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 282.4


X33117/Y33117/SA PDF download