- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JM716649N/JM716615
JM716649N/JM716615 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JM716649N/JM716615 interchange LOYAL JM716649N/JM716615 | |
| JM716649N/JM716615 cross reference LOYAL JM716649N/JM716615 | |
| JM716649N/JM716615 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JM716649N/JM716615 |
| d: | 33.000 mm1.2992 in |
| D: | M716600 |
| B: | 2.54 mm0.1 in |
| r(min): | 3.050 mm0.12 in |
| r1(min): | 117.1 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 119.89 mm4.72 in |
| Series: | 98.04 mm3.86 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 128.02 mm5.04 in |
| Design Units: | 91.95 mm3.62 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 135.000 mm5.3150 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 85 mm3.3465 in |
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 207 mm8.15 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 59 mm2.3228 in
Design Units: 33030
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 541.5
Series: 337 mm13.27 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32952
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1503.1
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.75 mm2.8248 in
Design Units: 32228
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 492.8


JM716649N/JM716615 PDF download