- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X33116M/Y33116M
X33116M/Y33116M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X33116M/Y33116M interchange Timken X33116M/Y33116M | |
| X33116M/Y33116M cross reference Timken X33116M/Y33116M | |
| X33116M/Y33116M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X33116M/Y33116M |
| d: | 37.000 mm1.4567 in |
| D: | 33116M |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 129.2 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 119.13 mm4.69 in |
| Series: | 96.01 mm3.78 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 125.00 mm4.96 in |
| Design Units: | 88.90 mm3.5 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 130.000 mm5.1181 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 80 mm3.1496 in |
Series: 197 mm7.76 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51.5 mm2.0276 in
Design Units: 30320
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 282.4
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 68 mm2.6772 in
Design Units: 31324X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 303.2
Series: 305 mm12.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 97 mm3.8189 in
Design Units: 32238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1114.6
Series: 388.1 mm15.28 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32056X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1981.1


X33116M/Y33116M PDF download