- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X33116/Y33116
X33116/Y33116 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X33116/Y33116 interchange Timken X33116/Y33116 | |
| X33116/Y33116 cross reference Timken X33116/Y33116 | |
| X33116/Y33116 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X33116/Y33116 |
| d: | 37.000 mm1.4567 in |
| D: | 33116 |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 2.030 mm0.080 in |
| r1(min): | 121.6 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 119.13 mm4.69 in |
| Series: | 93.98 mm3.7 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 125.00 mm4.96 in |
| Design Units: | 88.90 mm3.5 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 130.000 mm5.1181 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 80 mm3.1496 in |
Series: 182 mm7.17 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 49.5 mm1.9488 in
Design Units: 30319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 203.6
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3
Series: 173 mm6.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 46.5 mm1.8307 in
Design Units: 30318
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 176.8


X33116/Y33116 PDF download