- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32016XM/Y32016XM
X32016XM/Y32016XM Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32016XM/Y32016XM interchange Timken X32016XM/Y32016XM | |
| X32016XM/Y32016XM cross reference Timken X32016XM/Y32016XM | |
| X32016XM/Y32016XM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32016XM/Y32016XM |
| d: | 29.000 mm1.1417 in |
| D: | 32016XM |
| B: | 1.52 mm0.06 in |
| r(min): | 1.520 mm0.06 in |
| r1(min): | 104 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 114.05 mm4.49 in |
| Series: | 90.93 mm3.58 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 119.90 mm4.75 in |
| Design Units: | 87.12 mm3.43 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 125 mm4.9213 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 80 mm3.1496 in |
Series: 160 mm6.3 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63 mm2.4803 in
Design Units: 33220
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 256.3
Series: 251 mm9.88 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 98.75 mm3.8878 in
Design Units: 32326
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 557.1
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4


X32016XM/Y32016XM PDF download