- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- JN7549/JN7510
JN7549/JN7510 Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| JN7549/JN7510 interchange LOYAL JN7549/JN7510 | |
| JN7549/JN7510 cross reference LOYAL JN7549/JN7510 | |
| JN7549/JN7510 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JN7549/JN7510 |
| d: | 52 mm2.0472 in |
| D: | JN7500 |
| B: | 3.05 mm0.12 in |
| r(min): | 5.080 mm0.2 in |
| r1(min): | 155.2 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 0.00 mm0.00 in |
| Series: | 0 mm0 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 27.90 mm1.10 in |
| Design Units: | 0 mm0 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 145.000 mm5.7087 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 75.000 mm2.9528 in |
Series: 310 mm12.2 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 60 mm2.3622 in
Design Units: 30238
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 940.6
Series: 300 mm11.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51 mm2.0079 in
Design Units: 32948
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1020.3
Series: 326 mm12.83 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 104 mm4.0945 in
Design Units: 32240
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
D - Cup Outer Diameter: 1227.1
Series: 180.1 mm7.09 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.5 mm2.815 in
Design Units: 32319
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 261.5


JN7549/JN7510 PDF download